Pielęgniarki pomogą osobom uzależnionym od tytoniu pozbyć się nałogu. Pierwsza w Europie Środkowej kampania szkolenia ich w tym zakresie rozpocznie się w Polsce i Czechach w 2014 r. – poinformowano w poniedziałek w Warszawie.
W 2011 r. zanotowano wzrost spożycia napojów alkoholowych do 9,25 l (w 2010 r. wartość ta wyniosła 9,02). Oznacza to przerwanie 2-letniej tendencji spadkowej tego wskaźnika - czytamy w projekcie sprawozdania z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, udostępnionym przez resort zdrowia.
Ponad połowa krajów, które w 2005 roku podpisały Ramową Konwencję WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu, nie stworzyła żadnych planów, aby pomóc użytkownikom tytoniu porzucić nałóg.
Usługi przeznaczone dla osób uzależnionych w dużym stopniu pomagają im skończyć z nałogiem lub przynajmniej ograniczyć zażywanie narkotyków. Tymczasem programom leczenia grozi niedofinansowanie, ponieważ rządy próbują ograniczyć budżety publiczne.
Studenci zdrowia publicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu uczestniczyli 29 maja w konferencji w Ministerstwie Zdrowia.
Lekarze rodzinni przez cały rok namawiają pacjentów, by rzucili palenie. Teraz dodatkowo zaproponują palaczom wypełnienie testu motywacji do zaprzestania palenia.
Polska jest jednym z niewielu krajów Europy, w których rośnie spożycie narkotyków – wynika ze sprawozdania rocznego o stanie problemu narkotykowego w Europie w 2013 r. Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).
Nałóg palenia można porównać do szkodliwej relacji, z której trudno się uwolnić. Nie warto pakować się w ten toksyczny związek - przestrzegali specjaliści podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc i Komisję Europejską.
Ograniczenie używania tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym to główny cel zainaugurowanego w województwie warmińsko-mazurskim programu profilaktyczno-edukacyjnego współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Ograniczenie używania tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez nastolatki i kobiety jest celem zainaugurowanej we wtorek w Katowicach kampanii społecznej, która obejmie m.in. 40 tys. uczniów ze szkół woj. śląskiego.